Ścieżka Rycerska na Czantorii

     Pewnemu kowalowi stara podkowa zamieniła się podobno kiedyś w złoto i rzemieślnik stał  się bogaty. Takie podanie wykorzystali Polacy i Czesi, i wspólnie stworzyli nową atrakcję turystyczną.

 

 

 

Szlak rycerski
Polski-czeski projekt ścieżki rycerskiej okazał się strzałem w dziesiątkę, dzięki łagodnej trasie i ułatwieniom na szlaku w postaci wyciągów ścieżkę może przejść najmłodszy jak i najstarszy turysta.
Ścieżka dydaktyczna prowadzi przez ciekawe miejsca na zboczach Małej i Wielkiej Czantrorii. Cała ścieżka liczy 10,5 km a różnica poziomów wynosi 579 m. Ścieżka zaczyna się i kończy po stronie czeskiej w gminie Nydek. Na szlaku umiejscowione jest siedem tablic informujących o tutejszej florze i faunie, oraz mówiące o zwyczajach miejscowej ludności. Tablice zawierają informacje o Jerzym Trzanowskim, nie brak też legendy o śpiących rycerzach (stąd nazwa ścieżki). Po stronie polskiej znajduje się druga część ścieżki, na trasie można skorzystać z wyciągu na Czantorię i Małą Czantorię.
Czantoria nazywana jest baśniową górą, krąży wokół niej wiele legend. Do najbardziej znanych należy ta o śpiacych rycerzach, którzy obudzą się wtedy gdy śląskiej ziemi będzie najciężej.
Mała i Wielka Czantoria

Mała Czantoria (866 m n.p.m.) leży około trzy kilometry na południowy zachód od Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.). Z jej górskiej polany rozpościera się przepiękna panorama Pogórza Cieszyńskiego (od Cieszyna po Skoczów), a podczas dobrej pogody widoczne jest także jezioro Goczałkowickie oddalone stąd o 24 km. Z górnej polany gdzie dojeżdża kolej linowa Poniwiec Mała Czantoria roztacza się piękny widok Ustronia.
Góra Czantoria już na początku XIX wieku była dla turystów częstym celem, z jej szczytu roztaczał się widok na doliny Olzy i Wisły, a także na szczyty Beskidów, Małej Fatry, często nawet Tatr Wysokich i Zachodnich. Popularność góry wzrosła kiedy wybudowano schronisko i wytyczono szklaki turystyczne. W latach 30–tych XX wieku Czantoria stała się naważniejszym miejscem kontaktowym dla polskich i czeskich komunistów, którzy właśnie tędy przemycali do Polski ulotki drukowane na Zaolziu.
W okresie międzywojennym przez czantorię prowadziły szklaki przemytnicze. Do Polski szmuglowano przede wszystkim artykuły przemysłowe, a do Czechosłowacji żywność nierzadko całe stada bydła.
Wielka i Mała Czantoria również dzisiaj jest jednym z najczęściej zdobywanych szczytów Beskidu Śląskiego. Atrakcyjność góry podniosły znacznie wybudowane koleje linowe Czantoria i Poniwiec Mała Czantoria, a także Tor saneczkowy, wieża widokowa i schronisko czeskie.


  • Kolej Linowa Czantoria w Ustroniu – ośrodek narciarski położony w Ustroniu w Beskidzie Śląskim na północnym zboczu Wielkiej Czantorii. Górna stacja ośrodka znajduje się na polanie Stokłosica, na wysokości 851 m n.p.m.
  • TOR SANECZKOWY

www.czantoria.net


 

  •  Kolej Linowa Poniwiec

logo-poniwiec